|
REGULAMIN
korzystania ze zbiorów Biblioteki SGH
stanowiący załącznik
do Zarządzenia Rektora Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie nr 34 z dnia 18 lipca 2014 r.
I.
Postanowienia ogólne
Biblioteka SGH, zwana dalej „Biblioteką”, stanowi podstawę systemu biblioteczno-informacyjnego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, zwanej dalej „Uczelnią”, wykonuje zadania naukowe, dydaktyczne oraz usługowe i działa na podstawie ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 2012 r., poz. 572 z późn. zm.), ustawy o bibliotekach (Dz. U. z 2012 r., poz. 642 z późn. zm.) oraz statutu SGH.
§ 2
Postanowienia niniejszego Regulaminu dotyczą działalności usługowej, realizowanej w następujących formach: - działalność informacyjna, w tym udostępnianie zasobów elektronicznych;
- udostępnianie zbiorów na miejscu;
- wypożyczanie na zewnątrz;
- wypożyczanie międzybiblioteczne;
- sporządzanie dokumentów wtórnych.
§ 3
Podstawowe zadania biblioteczne oraz bieżąca obsługa czytelników realizowane są za pomocą komputerowego Zintegrowanego Systemu Bibliotecznego ALEPH, zwanego dalej „systemem bibliotecznym”.
- Biblioteka udostępnia swoje zbiory na miejscu wszystkim zainteresowanym osobom, także niebędącym studentami, doktorantami, słuchaczami lub pracownikami SGH, które ukończyły szesnaście lat.
- Dane osobowe gromadzone w bibliotece są przetwarzane wyłącznie do celów określonych w art. 4 ustawy o bibliotekach i art. 88 ustawy o szkolnictwie wyższym oraz podlegają ochronie stosownie do ustawy o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002 nr 101 poz. 926 z późn. zm.) i służą wyłącznie do realizacji zadań Biblioteki.
- Osoba korzystająca ze zbiorów Biblioteki informuje Bibliotekę niezwłocznie o wszelkich zmianach powodujących konieczność korekty danych tej osoby, przetwarzanych przez Bibliotekę, a w szczególności o zmianie: nazwiska, adresu zamieszkania, adresu poczty elektronicznej, miejsca studiów lub miejsca pracy.
II.
Działalność informacyjna
-
Działalność
informacyjna Biblioteki obejmuje:
- udostępnianie zasobów
elektronicznych, tzn. dokumentów zgromadzonych na nośnikach elektronicznych
oraz w bazach danych;
- udostępnianie dokumentów
z księgozbioru podręcznego Oddziału Informacji Naukowej i Centrum Dokumentacji
Europejskiej, na zasadach wolnego dostępu;
- udostępnianie prac
licencjackich oraz magisterskich zapisanych w formie elektronicznej;
- udzielanie informacji
bibliograficznych, o zasobach bibliotecznych, zasadach i formach ich
udostępniania oraz o działalności Biblioteki.
- W związku z
wykonywaniem zadań z zakresu działalności informacyjnej
Biblioteki, czytelnicy
obsługiwani są w szczególności:
- osobiście w Oddziale
Informacji Naukowej;
- telefonicznie;
- za pomocą poczty
elektronicznej oraz internetowych portali społecznościowych.
§ 6
Korzystanie z utworów lub baz danych udostępnianych zdalnie jako zewnętrzne źródła elektroniczne regulowane jest w umowach zawartych z dostawcami tych zasobów. Zakres korzystania z nich ustala Biblioteka stosownie do treści umów, o których mowa w zdaniu poprzedzającym.
§ 7
Korzystanie z zasobów elektronicznych możliwe jest po zalogowaniu w sieci wewnętrznej SGH. Biblioteka umożliwia korzystanie z elektronicznych baz danych: - w wyznaczonych miejscach wyposażonych w terminale komputerowe (Oddział Informacji Naukowej, Centrum Dokumentacji Europejskiej, Laboratorium Komputerowe);
- za pomocą własnych komputerów przenośnych połączonych z uczelnianą siecią bezprzewodową (w dowolnym miejscu w budynku Biblioteki);
- za pomocą zdalnego dostępu spoza siedziby Uczelni (poprzez usługę VPN), uprawnionym kategoriom użytkowników (pracownicy SGH, studenci i doktoranci SGH oraz słuchacze studiów podyplomowych SGH).
§ 8
Użytkownicy mogą korzystać z zewnętrznych baz danych wyłącznie w celu realizacji własnych zadań naukowych lub dydaktycznych. Niedopuszczalne jest masowe gromadzenie danych oraz wykorzystywanie baz danych do celów komercyjnych.
§ 9
Niedopuszczalne jest umożliwianie korzystania z zasobów elektronicznych nieuprawnionym osobom trzecim, a w szczególności nie posiadającym karty wstępu albo karty bibliotecznej, w tym podmiotom gospodarczym.
III.
Udostępnianie zbiorów na miejscu
§ 10
Prawo do korzystania z materiałów bibliotecznych w czytelniach, w Oddziale Informacji Naukowej (OIN) oraz w Centrum Dokumentacji Europejskiej (CDE) mają: - studenci, doktoranci i słuchacze studiów podyplomowych SGH oraz pracownicy SGH - po przedłożeniu i zdeponowaniu dokumentu tożsamości (legitymacja studencka, legitymacja doktorancka, elektroniczna legitymacja pracownicza, itp.) u dyżurującego bibliotekarza oraz dokonaniu stosownej adnotacji w rejestrze wizyt;
- osoby inne niż wskazane w pkt 1 - po uprzednim spełnieniu następujących warunków:
- wypełnieniu deklaracji w Czytelni Ogólnej i okazaniu dowodu tożsamości dyżurującemu bibliotekarzowi,
- wniesieniu opłaty w wysokości podanej w cenniku opłat, stanowiącym załącznik do niniejszego Regulaminu,
- otrzymaniu karty wstępu (czytelnika) i zdeponowaniu jej u dyżurującego bibliotekarza,
- dokonaniu stosownej adnotacji w rejestrze wizyt.
§ 11
Osoby posiadające Kartę Absolwenta SGH oraz emerytowani pracownicy SGH mają prawo do korzystania z czytelni, OIN i CDE bez wnoszenia opłaty.
- Zbiory z magazynów (książki i czasopisma) udostępnia się w Czytelni Ogólnej na podstawie złożonego zamówienia; po wykorzystaniu należy je niezwłocznie zwrócić dyżurującemu bibliotekarzowi.
- Nie udostępnia się: starodruków, rękopisów i innych zbiorów specjalnych.
§ 13
- Prawo do korzystania z prac dyplomowych, licencjackich, magisterskich i doktorskich mają:
- samodzielni pracownicy naukowi SGH oraz innych uczelni i instytucji naukowych;
- osoby będące w trakcie przewodu habilitacyjnego - na podstawie pism dziekanów kolegiów lub wydziałów, przy których rozprawy są opracowywane;
- osoby będące w trakcie przewodu doktorskiego - na podstawie pism promotorów.
- W wyjątkowych przypadkach, za specjalną zgodą dyrektora Biblioteki udzieloną na uprzednio wniesiony na piśmie, udokumentowany wniosek, zezwolenie na korzystanie z prac dyplomowych, licencjackich, magisterskich i doktorskich może być udzielone innym osobom i na odmiennych warunkach niż wskazane w ust. 1.
- Z prac dyplomowych, licencjackich, magisterskich i doktorskich przechowywanych w formie papierowej, można korzystać wyłącznie w pomieszczeniu Czytelni Ogólnej.
- Z prac licencjackich i magisterskich przechowywanych w formie elektronicznej można korzystać w pomieszczeniu Oddziału Informacji Naukowej, na stanowisku komputerowym przeznaczonym do tego celu.
- Niedozwolone jest wykonywanie jakichkolwiek kopii pochodzących z prac dyplomowych, licencjackich, magisterskich i doktorskich.
IV.
Wypożyczanie na zewnątrz
§ 14
- Do korzystania z Wypożyczalni uprawnieni są:
- studenci, doktoranci i słuchacze studiów podyplomowych SGH;
- pracownicy SGH;
- emerytowani pracownicy SGH.
- Czytelnik może mieć tylko jedno konto biblioteczne.
- Studenci, doktoranci i słuchacze studiów podyplomowych SGH mają prawo do wypożyczania książek wyłącznie z księgozbioru Wypożyczalni, w okresie trwania studiów.
- Książki z księgozbioru Wypożyczalni mogą być udostępniane w następujących ilościach i powinny być zwrócone w następujących terminach:
- w przypadku studentów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych - maksymalnie 5 woluminów na okres 60 dni;
- w przypadku doktorantów - maksymalnie 8 woluminów na okres 60 dni;
- w przypadku słuchaczy studiów podyplomowych - maksymalnie 5 woluminów na okres 30 dni.
- W razie potrzeby można dokonać prolongaty terminu wypożyczenia książki. Prolongaty można dokonać dwukrotnie, na następujących zasadach:
- studenci, doktoranci oraz słuchacze studiów podyplomowych mogą prolongować termin wypożyczenia książki przez Internet na swoim koncie bibliotecznym lub osobiście, w Wypożyczalni;
- pracownicy SGH, emerytowani pracownicy SGH mogą prolongować termin wypożyczenia książki z księgozbioru Wypożyczalni przez Internet na swoim koncie bibliotecznym lub osobiście, w Wypożyczalni; okres wypożyczenia książki z księgozbioru głównego można prolongować osobiście, w Wypożyczalni lub telefonicznie.
- Warunkiem uzyskania prolongaty jest:
- brak zamówienia internetowego na określoną książkę, złożonego przez inną osobę do chwili rozpatrywania wniosku o prolongatę;
- brak zobowiązań i zaległości wobec Biblioteki, zarejestrowanych na koncie bibliotecznym.
- System biblioteczny umożliwia złożenie zamówienia internetowego na książki, których wszystkie egzemplarze są aktualnie wypożyczone z księgozbioru Wypożyczalni.
- Książki należy odebrać z Wypożyczalni w ciągu 3 dni od dnia zrealizowania zamówienia. W przypadku nieodebrania książek w terminie określonym w zdaniu poprzedzającym, zamówienie zostanie anulowane.
-
Pracownicy SGH oraz emerytowani pracownicy SGH mają prawo do wypożyczania książek z księgozbioru Wypożyczalni i księgozbioru głównego.
- Pracownicy SGH mogą wypożyczyć do 10 woluminów, emerytowani pracownicy SGH do 5 woluminów na okres:
- z księgozbioru Wypożyczalni - 90 dni;
- z księgozbioru głównego, jeżeli wypożyczenie dotyczy książek dostępnych w więcej niż jednym egzemplarzu - 90 dni;
- z księgozbioru głównego, jeżeli wypożyczenie dotyczy książek dostępnych w jednym egzemplarzu - 30 dni;
- z księgozbioru głównego, w przypadku wypożyczenia wszystkich egzemplarzy danej książki z Wypożyczalni - 14 dni, bez możliwości jego przedłużenia.
- W przypadku szczególnego zapotrzebowania na określoną książkę Biblioteka ma prawo wystąpić o jej zwrot przed upływem terminu wypożyczenia.
- W przypadku niedotrzymania terminu zwrotu książek stosuje się następujące rygory:
- upomnienie na piśmie (monit) - koszty opłaty pocztowej ponosi osoba wypożyczająca książki;
- pozbawienie prawa korzystania z Biblioteki do czasu zwrotu książki i wniesienia opłaty wyliczonej zgodnie z cennikiem.
- W przypadku niezwrócenia książek lub nieuiszczenia opłaty z tytułu niedotrzymania terminu ich zwrotu, Uczelnia może wystąpić na drogę sądową.
§ 18
-
Biblioteka prowadzi wypożyczenia nocne, które dotyczą wyłącznie książek z księgozbioru podręcznego Czytelni Ogólnej.
- Prawo do korzystania z wypożyczeń nocnych mają studenci i doktoranci SGH oraz słuchacze studiów podyplomowych SGH, mający aktywne konto biblioteczne w Wypożyczalni. Wypożyczeń dokonuje się na podstawie legitymacji elektronicznej lub karty bibliotecznej.
- W ramach nocnych wypożyczeń można jednorazowo wypożyczyć trzy woluminy niezależnie od limitu ilości książek wypożyczanych z Wypożyczalni, przysługującego osobom określonym w ust. 2. Warunkiem korzystania z wypożyczeń nocnych jest brak zaległości na koncie czytelnika.
- Wypożyczenia realizowane są na godzinę przed zamknięciem Czytelni a książki należy zwrócić do godziny 10.00 dnia następującego po dniu, w którym książki zostały wypożyczone.
- Za przekroczenie terminu zwrotu wypożyczonych książek pobierana jest opłata według cennika stanowiącego załącznik do niniejszego Regulaminu.
§ 19
- Osoby niepełnosprawne, korzystające z usług Biblioteki, obsługiwane są poza kolejnością.
- Studenci niepełnosprawni mogą jednorazowo wypożyczyć 7 książek na okres 90 dni.
- Osoby niepełnosprawne mają prawo wyznaczyć osobę upoważnioną do podpisywania rewersów i wypożyczania książek w ich imieniu. W tym celu osoba niepełnosprawna i osoba upoważniona powinny zgłosić się do Wypożyczalni z dokumentami tożsamości, celem dopełnienia formalności rejestracyjnych.
- Do korzystania z uprawnień zawartych w ust. 1 - 3 niniejszego paragrafu uprawnione są osoby niepełnosprawne, które przedstawią dokument stwierdzający ich niepełnosprawność (legitymacja osoby niepełnosprawnej lub orzeczenie o niepełnosprawności).
§ 20
- Dokumentem uprawniającym do wypożyczania jest ważna karta biblioteczna, którą wydaje Wypożyczalnia, lub ważna elektroniczna legitymacja studencka, doktorancka lub elektroniczna karta pracownicza.
- Karty bibliotecznej nie wolno udostępniać osobom trzecim. Złamanie tego zakazu pozbawia prawa korzystania z Biblioteki zarówno właściciela karty jak i korzystającą z niej osobę trzecią. Upoważnienie do korzystania z karty bibliotecznej dla innej osoby może być wystawione tylko w uzasadnionych przypadkach, za zgodą bibliotekarza, na czas określony.
- O zagubieniu karty bibliotecznej należy niezwłocznie zawiadomić Bibliotekę. W razie niezgłoszenia zagubienia karty, właściciel ponosi wszelkie konsekwencje wynikające z używania karty przez osoby trzecie.
§ 21
- Warunkiem korzystania z Wypożyczalni oraz prawa do wypożyczeń nocnych jest założenie konta czytelnika w Wypożyczalni.
- Założenie konta czytelnika wymaga:
- okazania ważnego dokumentu ze zdjęciem, potwierdzającego podjęcie i kontynuowanie studiów wyższych, doktoranckich lub podyplomowych w SGH lub pracy w SGH; w przypadku emerytowanych pracowników SGH - na podstawie dowodu osobistego i dokumentu potwierdzającego status emeryta;
- podania danych personalnych użytkownika (czytelnika) poprzez wypełnienie stosownej deklaracji oraz pisemne zobowiązanie się do przestrzegania Regulaminu Biblioteki;
- dostarczenia fotografii legitymacyjnej (nie dotyczy posiadaczy elektronicznych legitymacji studenckich, doktoranckich i elektronicznych kart pracowniczych);
- uiszczenia opłaty z tytułu wydania karty bibliotecznej, według cennika stanowiącego załącznik do niniejszego Regulaminu (nie dotyczy posiadaczy elektronicznych legitymacji studenckich, doktoranckich i elektronicznych kart pracowniczych).
- Konto biblioteczne zakłada się osobiście.
§ 22
- Karta biblioteczna, elektroniczna legitymacja studencka i doktorancka, a także elektroniczna karta pracownicza upoważnia studentów, doktorantów i słuchaczy studiów podyplomowych SGH do korzystania ze zbiorów Wypożyczalni a pracowników SGH - również do korzystania z księgozbioru głównego.
- Karty bibliotecznej, elektronicznej legitymacji studenckiej, doktoranckiej i elektronicznej karty pracowniczej nie wolno udostępniać osobom trzecim w celu wypożyczania książek.
- Zagubienie lub zniszczenie karty bibliotecznej, elektronicznej legitymacji studenckiej, doktoranckiej i elektronicznej karty pracowniczej uniemożliwia realizację wypożyczenia.
- Duplikat karty bibliotecznej można otrzymać po ponownym złożeniu fotografii i uiszczeniu opłaty (nie dotyczy elektronicznych legitymacji studenckich, doktoranckich i elektronicznych kart pracowniczych)
§ 23
- Z chwilą przekroczenia terminu zwrotu wypożyczonych książek nalicza się opłatę za każdy wypożyczony wolumin według cennika opłat stanowiącego załącznik do niniejszego Regulaminu.
- Czytelnik jest zobowiązany do zwrotu wypożyczonych książek i uiszczenia opłaty bez wezwania ze strony Biblioteki.
- Do momentu uregulowania wymagalnych (przeterminowanych) zobowiązań wobec Biblioteki, konto czytelnika jest zablokowane.
- Biblioteka nie ma obowiązku wysyłania powiadomień o zbliżającym się terminie zwrotu książek oraz o kwocie opłat naliczonych z tytułu przetrzymywania książek.
- Czytelnik jest zobowiązany do samodzielnego sprawdzania i kontrolowania stanu swojego konta w systemie bibliotecznym.
- Na koncie czytelnika znajduje się informacja dotycząca terminu wypożyczenia i terminu zwrotu książki oraz kwoty naliczonych opłat za książki niezwrócone w terminie.
§ 24
- Przed opuszczeniem pomieszczeń Biblioteki należy sprawdzić w systemie bibliotecznym stan swojego konta i ewentualnie zgłosić zastrzeżenia lub reklamacje. Zastrzeżenia zgłaszane po opuszczeniu pomieszczeń Biblioteki nie będą przyjmowane.
- Zarejestrowanie wypożyczenia w systemie bibliotecznym stanowi dowód wypożyczenia książki.
§ 25
Studenci, kończący studia oraz pracownicy SGH, z którymi następuje rozwiązanie stosunku pracy, zobowiązani są zwrócić kartę biblioteczną i uzyskać podpis na karcie obiegowej, stwierdzający uregulowanie zobowiązań w stosunku do Wypożyczalni. § 26
- Czytelnicy zobowiązani są do troskliwego obchodzenia się z książkami, które zostały im udostępnione, oraz do szanowania zbiorów bibliotecznych i dbania o mienie biblioteczne.
- W przypadku zauważenia uszkodzenia woluminu, wypożyczający powinien wskazać bibliotekarzowi ten fakt w celu jego odnotowania, w przeciwnym razie ponosi za uszkodzenie odpowiedzialność.
- W przypadku uszkodzenia lub zagubienia wypożyczonej książki czytelnik jest zobowiązany:
- odkupić identyczne dzieło;
- kupić inne dzieło wskazane przez Bibliotekę lub
- pokryć koszty zagubionego dzieła oszacowane w trybie określonym przez Dyrektora Biblioteki, w wysokości co najmniej dwukrotnej wartości rynkowej.
- Korzystający z Biblioteki nie nabywa prawa własności do dzieła uszkodzonego lub zagubionego. W przypadku nienaprawienia szkody, Uczelnia może dochodzić roszczeń z tego tytułu na drodze sądowej.
§ 27
Biblioteka nie wypożycza:
- starodruków;
- rękopisów i druków wydanych przed 1945 r.;
- dzieł oznaczonych symbolem: „egz.arch.” i „cim.”;
- czasopism;
- książek w złym stanie technicznym;
- prac dyplomowych, licencjackich, magisterskich i doktorskich
V.
Wypożyczanie międzybiblioteczne
§ 28
- Prawo do sprowadzania książek z innych bibliotek drogą wypożyczeń międzybibliotecznych mają pracownicy SGH oraz studenci, doktoranci i słuchacze studiów podyplomowych SGH.
- Biblioteka sprowadza jedynie książki niedostępne we własnych zbiorach oraz w zbiorach innych bibliotek, mających siedzibę w m. st. Warszawie.
- Zamawiający użytkownik ponosi wszelkie koszty związane ze sprowadzeniem książki do Biblioteki.
- Sprowadzone książki udostępniane są wyłącznie w Czytelni Ogólnej, z zachowaniem wszelkich specjalnych wymogów biblioteki wysyłającej.
- Prawo do wypożyczania książek z Biblioteki SGH mają biblioteki mające siedzibę poza terytorium m. st. Warszawy, po złożeniu na piśmie wniosku o otwarcie konta, podpisanego przez dyrektora lub kierownika biblioteki, upoważniającego do podpisywania rewersów i odbioru wypożyczanych książek.
- W ramach wypożyczeń międzybibliotecznych biblioteki mogą wypożyczyć z Biblioteki SGH jednocześnie najwyżej 5 książek na okres 30 dni.
- Biblioteki mogą udostępniać sprowadzone z Biblioteki SGH książki jedynie na terenie swoich siedzib.
- Nie wypożycza się w ramach wypożyczeń międzybibliotecznych materiałów określonych w § 27.
VI.
Sporządzanie dokumentów wtórnych
§ 30
-
Czytelnicy mają prawo do odpłatnego wykonywania - w granicach określonych przepisami prawa autorskiego - kopii artykułów z czasopism, fragmentów książek oraz wydruków z baz danych.
- Niedozwolone jest sporządzanie kopii wydawnictw sprzed roku 1945, prac dyplomowych (oznaczonych sygnaturą RD, RK, RM) oraz ze zbioru cimeliów, z oznaczeniem CIM.
- Wysokość opłat określa cennik opłat, stanowiący załącznik do niniejszego Regulaminu.
VII.
Postanowienia porządkowe i końcowe
§ 31
Czytelnicy zobowiązani są do zapoznania się z treścią Regulaminu i przestrzegania
jego postanowień.
§ 32
Czytelników korzystających ze zbiorów w siedzibie Biblioteki obowiązuje:
- pozostawienie w szatni okryć wierzchnich, parasoli, teczek, toreb, plecaków, neseserów, w tym również toreb oraz innych opakowań na laptopy itp.;
- zgłoszenie dyżurującemu bibliotekarzowi wnoszonych materiałów niebędących własnością Biblioteki oraz okazywanie ich przy opuszczaniu pomieszczeń Biblioteki;
- zwrot materiałów bibliotecznych w stanie nieuszkodzonym;
- zakaz palenia tytoniu oraz spożywania posiłków;
- zakaz wnoszenia włączonych telefonów komórkowych oraz wszelkich urządzeń elektronicznych zakłócających pracę bramek kontrolnych;
- zakaz wynoszenia materiałów bibliotecznych na zewnątrz; każda próba wyniesienia materiału będącego własnością Biblioteki lub będącego w jej posiadaniu, zostanie potraktowana jako kradzież;
- zachowanie się w sposób odpowiadający powadze instytucji naukowej i zgodnie z zasadami współżycia społecznego, w tym zachowanie ciszy.
Zbiory Biblioteki i jej aparat informacyjny, jak: katalogi, kartoteki, bazy danych oraz urządzenia techniczne, stanowią własność Uczelni.
§ 34
Przeprowadzanie wszelkich działań o charakterze reklamowym, agitacyjnym lub promocyjnym na terenie Biblioteki, a w szczególności wykonywanie zdjęć fotograficznych, filmowanie wnętrza gmachu Biblioteki, rozwieszanie plakatów i ogłoszeń na tablicach informacyjnych oraz pozostawianie ulotek, wymaga uprzedniej zgody administracji Uczelni.
§ 35
Osoby naruszające zasady niniejszego Regulaminu mogą być czasowo lub na stałe pozbawione prawa do korzystania z usług Biblioteki.
|
|
|
|
|
|
|