Udostępnianie
mikrodanych Eurostatu do celów naukowych
w Szkole
Głównej Handlowej
W 2014 r. Szkoła Główna Handlowa w Warszawie otrzymała akredytację Europejskiego Urzędu Statystycznego, dzięki czemu wszyscy samodzielni pracownicy naukowi SGH uzyskali prawo do ubiegania się o dostęp do poufnych mikrodanych Eurostatu do celów naukowych.
SGH została upoważniona do reprezentowania Eurostatu w procesie udostępniania poufnych mikrodanych swoim pracownikom naukowym, ponieważ :
- zobowiązała się do ochrony poufności mikrodanych i do czuwania, aby pracownicy naukowi SGH korzystający z mikrodanych przestrzegali przepisów określonych w Wytycznych Eurostatu [Guidelines for the assessment of research entities and research proposals] i w prawie unijnym*,
- utworzyła na swoim terenie punkt bezpiecznego dostępu do mikrodanych, w którym zapewnia odpowiednie warunki do bezpiecznego udostępniania i przechowywania powierzonych sobie poufnych mikrodanych,
- unormowała zasady bezpiecznego udostępniania poufnych mikrodanych w SGH w Regulaminie udostępniania mikrodanych Eurostatu do celów naukowych.
Pracownicy naukowi SGH, zainteresowani wykorzystaniem mikrodanych Eurostatu w swoich badaniach naukowych, mogą ubiegać się o dostęp do poufnych danych poprzez składanie stosownych Wniosków Projektowych do Europejskiego Urzędu Statystycznego. W celu uzyskania szczegółowych informacji dotyczących Wniosków Projektowych oraz procedury udostępniania mikrodanych Eurostatu w Szkole Głównej Handlowej prosimy o zapoznanie się z naszą stroną internetową lub kontakt z Koordynatorem Wniosków.
*Szczegółowe dwustronne ustalenia między SGH i Eurostatem zostały opisane we Wniosku Akredytacyjnym złożonym przez SGH do Eurostatu oraz w Klauzuli Poufności podpisanej przez przedstawiciela SGH prof. dr. hab. Marka Gruszczyńskiego, Prorektora ds. nauki i współpracy z zagranicą (kopie obu dokumentów są do wglądu u Koordynatora Wniosków).